Battenburská šachovnice

18.12.2013 21:54

Připravil jsem pro vás článek a anketu. Battenburské značení je druh vysoce reflexního značení používaného u složek integrovaného záchranného systému. Nejčastěji je ve formě tzv. battenburské šachovnice. Název je odvozen od podobnosti šachovnice s battenberským řezem.

Battenburské značení vzniklo v roce 1990 původně pouze pro hlídková vozidla britské dopravní a dálniční policie. Vzniklo z důvodu co nejlepší viditelnosti policejních vozidel jak za denního světla, tak také v noci. Úkolem bylo vytvořit reflexní značení, které by bylo viditelné ve dne už na vzdálenost 500 metrů.

Výzkumy ukázaly, že lidské oko je ve dne nejvíce citlivé na žluté a zelené odstíny barev, v noci na modré a zelené odstíny. Podle tohoto bylo vyvořeno značení šachovnice, kde se střídaly zpočátku především modrá barva se žlutou, později u dalších složek i jiné barvy. U záchranných vozidel bývá šachovnice nejčastěji umístěna na bočních částech vozidla, zadní strana bývá opatřena šikmými reflexními pruhy, u nichž se také střídají dvě barvy.

Od policie přešlo postupně značení i k hasičům, záchranné službě a dnes jej používají i některé civilní služby.

Battenburské značení se z Velké Británie rozšířilo i do dalších zemí. Využívá se např. v Austrálii, Irsku, Hong Kongu, Švédsku nebo na Novém Zélandu. V kontinentální Evropě není příliš rozšířeno.

Ve Velké Británii je využíváno všemi složkami integrovaného záchranného systému a mnoha dalšími službami. Aby se značení jednotlivých vozidel nepletlo, využívá se pro každý druh jiných barev. Níže je uveden seznam modifikací.

V České republice se tento druh značení prozatím příliš neujal, i když některé záchranné služby jej začaly také používat. První záchranná služba v Česku, která takové značení na svých sanitních vozidlech použila, byla Zdravotnická záchranná služba Jihočeského kraje. Nové značení se v Česku poprvé objevilo v roce 2006. Dalšími záchrannými službami, jež toto značení do vozového parku zavedly, byly Zdravotnická záchranná služba Pardubického kraje a Zdravotnická záchranná služba Zlínského kraje. Specifikem se stala Zdravotnická záchranná služba Libereckého kraje, která má ve vozovém parku zařazená vozidla se zelenožlutou battenburskou šachovnicí a jako jediná záchranná služba také s červenobílou battenburskou šachovnicí. V roce 2011 obdrželo Územní středisko záchranné služby Středočeského kraje nová sanitní vozidla pro systém RV se zelenožlutou battenburskou šachovnicí. V lednu 2012 bylo otevřeno nové výjezdové stanoviště v Trutnově a Zdravotnická záchranná služba Královéhradeckého kraje současně převzala čtyři sanitní vozy Škoda Yeti se zelenožlutou battenburskou šachovnicí. Vozidla Policie České republiky používají také reflexní značení, nejedná se ale o battenburskou šachovnici. Ostatní složky integrovaného záchranného systému v České republice tento druh značení nepoužívají. České zákony a vyhlášky to u záchranné služby  ale nařizují.

Označení:

Policie

Hasiči

Záchranná služba

Horská služba 1

Horská služba 2

Pohřební služba, Kontrola na letišti

Technická služba, Transfuzní stanice

Civilní obrana

Pobřežní stráž

Převozová služba, Červený kříž

Městská policie, Celní správa

Vězeňská služba

Taxi, UN

Vojenská Policie

Železniční služba

 

Líbilo by se vám toto označení i na hasičských autech? Anketa na titulní straně.

Další obrazky.